0744 300 309 / 0744 303 717 |
Aceasta oferta este expirata!
Vezi ofertele actuale

Circuit Franta Belgia Germania 8 zile avion

Inapoi
Garantia calitatii!
541 euro de la 406 euro( + taxe 199 euro)
persoana in camera dubla

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Cod oferta: 03-46717
Print Friendly, PDF & Email

Reducere 25% valabila pentru inscrieri pana la 30.10.2024

PROMO Reducere 12% la Excursiile Optionale pentru rezervari pana la 30.10!

*valabil doar daca sunteti abonat la Newsletter.

Persoanele care calatoresc singure si pentru care agentia nu gaseste partaj, nu achita suplimentul Single!

Atentie! Excursiile optionale se pot rezerva doar la inscriere!!

 

Perioada Loc in camera dubla Supliment de single Reducere copil 6-12 ani pentru cazare in camera dubla cu 2 adulti.
19.05.2020; 12.06.2020; 07.07.2020; 23.07.2020; 08.08.2020; 23.08.2020; 07.09.2020 541 euro 215 euro 20 euro

Itinerariu

Munchen, Strasbourg , Reims, Paris , Versailles , Amboise, Chenonceau, Gent, Bruges , Bruxelles , Koln ,Frankfurt

Servicii incluse

- transport cu autocar/minibus clasificat, excepție zilele 4 și 5 , cu transportul public;
- bilet de avion București -Munchen și Frankfurt – București;
- 7 cazări la hotel de 2-3*
- 7 mic dejun;
- însoţitor din partea agenţiei pe traseu, după întâlnirea cu acesta în Munchen
- Asigurare de insolventa/faliment a agentiei

Servicii neincluse

- 199 euro / taxe de aeroport
- Intrările la obiectivele turistice (inclusiv în excursiile opţionale), serviciile de ghizi locali, alte taxe şi cheltuieli personale.
- Excursiile opționale pentru grup de minim 30 persoane;
- Urcarea in Turnul Eiffel, transportul in Paris

Program

Circuit Franta Belgia Germania 8 zile avion

Ziua 1. București – Munchen – Baden-Baden – Strasbourg

Calatoria noastra incepe din aeroportul Otopeni de unde ne imbarcam pentru zborul spre Munchen. La pranz, dupa intalnirea cu ghidul si grupul sosit din tara cu autocarul incepem vizita in Munchen, un oraș al contrastelor, unde cafenelele cu alura mediteraneana se impletesc armonios cu berariile bavareze. Ne plimbam prin inima „capitalei secrete” a Germaniei, vizitand fermecatoarea Piața Marienplatz, unde se afla atat sediul vechi, cat și cel nou al Primariei, In Munchen se afla celebra galerie Neue Pinakothek, ce a fost inaugurata in secolul al XIX-lea, fiind considerata prima galerie de arta contemporana din Europa, Muzeul Național Bavarez, gazduit de un palat neoclasic superb, precum și Schatzkammer der Residenz, un muzeu uluitor al bijuteriilor și obiectelor miniaturale, care nu ne indoim ca va va cuceri de la primele exponate.

Lasam in urma Bavaria si ne indreptam spre legendarul ținut Padurea Neagra, de unde izvoraște Dunarea și unde s-au nascut numeroase povești nemțești. Cel mai inalt varf, Feldberg, vegheaza de la cei 1.493 metri ai sai podgoriile care acopera dealurile. Ne oprim in Baden-Baden, orașul de langa Padurea Neagra ce ne intampina cu cladiri vechi cu coloane și vile art nouveau așezate pe dealuri. Acest loc este recunoscut pentru numarul mare de bai termale, dar și pentru celebrul sau cazino cu arhitectura ce amintește de Versailles.

Continuam pe drumuri pitorești și ajungem in Franța. Ne indreptam spre hotelul nostru din Strasbourg pentru cazare.

Ziua 2. Strasbourg – Reims – Paris

Dupa micul dejun incepem vizita in Capitala Alsaciei. Cu catedrale gotice, casuțe colorate și canale mici traversate de poduri, Strasbourg formeaza un tablou scos din Frații Grimm, iar Catedrala Notre-Dame ne duce și ea cu gandul la basme. Palatul Rohan, un Versailles in miniatura, este un complex de muzee, acoperind subiecte precum arheologia, arta clasica, dar și cea decorativa.

Moment de ragaz (timp liber):

Bucataria franceza nu inceteaza sa fascineze, cu precadere pe europeni și pe americani, dar nu numai. Faimoși pentru branzeturi, vin și pentru preparate sofisticate, francezii se simt onorați de interesul mare fața de mancarea lor. Avand un meniu extrem de divers, vom evita sa va limitam opțiunile prin recomandari și va vom sfatui sa alegeți orice va starnește curiozitatea. Nu veți regreta!

Parasim Strasbourgul si mergem la Reims, unde se afla comori arhitecturale bine pastrate. Aici vedem impozanta Catedrala Notre-Dame, unde au fost incoronați regii Franței. Turnurile sale sculptate in detaliu sunt decorate cu ingeri și garguie care pazesc orașul de aproape 1.000 de ani. Pe latura sudica a catedralei se afla Palais du Tau, sediul arhiepiscopului de Reims si locul unde viitorii regi stateau inainte de incoronare. La est, in dreptul catedralei si al Palatului Tau (numit asa de la litera T – tau, in greceste – pentru ca planurile palatului erau de aceasta forma) este un frumos parc, decorat cu splendide flori. Amintim faptul ca, impreuna cu Manastirea Saint-Remi si Palatul Tau, Catedrala Notre Dame din Reims a fost inscrisa in anul 1991 pe lista patrimoniului mondial UNESCO. Spre seara ajungem la Paris, capitala Frantei. Cazare la hotel la Paris.

Ziua 3. Paris – Palatul Versailles

Parisul nu are nevoie de nicio prezentare: indiferent ca ești la prima sau la a zecea vizita in Orașul luminilor, te simți de fiecare data acasa. Sa fie datorita imaginilor atat de cunoscute descrise in filme, carți sau tablouri? Sa fie datorita bulevardelor largi, a cafenelelor șarmante, a frumoaselor cladiri haussmaniene, a parcurilor ingrijite sau a atmosferei unice, pline de romantism? Fiecare dintre cei peste 15 milioane de turiști care vin anual in capitala Franței are propriul sau motiv! Astazi vom descoperi o parte dintre comorile Parisului printr-un tur panoramic de oras: cartierul de zgarie nori – La Defence, L’Arc de Triomphe, Palais de Chaillot, Tour Eiffel, Scoala Militara, Domul Invalizilor, Podul Alexandru al III-lea, Grand Palais, Petit Palais, Champs Elysees, Place Concorde. Apoi deplasare pe langa Opera Garnier, Galeriile Lafayette, catre Moulin Rouge si Place Pigalle.

Cei care doresc, pot opta astazi pentru o excursie la Palatul Versailles. Impresionanta reședința a lui Ludovic al XIV-lea, Regele Soare, este situata la mai puțin de 20 de kilometri de Paris. Vizitatorii vor admira parcul uriaș unde se pot vedea Fantana lui Apollo, Fantana Latona, Oranjeria sau Pavilionul Belvedere, construit pentru Maria Antoaneta, dar și apartamentele regale din interiorul Palatului, somptuos decorate, impresionanta Sala a oglinzilor sau colecția de tablouri inestimabile. Intoarcere in Paris. Cazare la acelasi hotel.

Ziua 4. Paris – L’Ille de la Cite – Montmartre

Dupa micul dejun, incepem explorarea orasului utilizand transportul public: L’Ille de la Cite, inima istorico-spirituala a Parisului, cu impozanta Catedrala Notre Dame si Palatul de Justitie, cu delicata Sainte Chapelle. Apoi traversam intr-un tur pietonal Cartierul Latin spre Universitatea Sorbona, Pantheon si Gradinile Luxembourg.

Moment de ragaz (timp liber):

Nu te sfii sa intri intr-una dintre miile de brutarii ale Parisului numite boulangeries și sa te bucuri de unul dintre simbolurile culinare ale Franței – croissant au beurre. Mic dejun preferat al francezilor, croasantul cu unt este un adevarat rasfaț culinar atunci cand este proaspat scos din cuptor și este preparat dupa rețeta tradiționala.

Timp liber in renumitul cartier Montmartre pentru a admira impozanta Bazilica Sacre Coeur si pitoreasca Place du Tertre. Intoarcere la hotel pentru cazare

Seara, cei care doresc pot opta pentru o croaziera pe Sena cu o ambarcațiune tipic pariziana, numita bateaux mouches. In timpul croazierei putem admira Turnul Eiffel, Grand Palais, Place de la Concorde, Muzeul Orsay, Gradinile Tuileries, Muzeul Luvru, Academia Franceza și Cartierul latin. Cazare la acelasi hotel din Paris.

Ziua 5. Valea Loarei –Amboise – Chenonceau

Timp liber in Paris, sau excursie optionala pe Valea Loirei. Vom explora una dintre cele mai frumoase și faimoase zone ale Franței, Valea Loarei, supranumita și ”gradina Franței”. Taram al artei și al istoriei, cu un peisaj mirific, strabatut de ape limpezi, Valea Loarei iși vrajește vizitatorii cu somptuoase palate renascentiste, cu cetați și turnuri medievale, castele ca in basme, ferme fortificate, biserici, manastiri și catedrale. Vom avea ragazul necesar pentru a vizita doua dintre cele mai frumoase și admirate castele de pe Valea Loarei: Castelul Chenonceau, așezat maiestuos pe raul Cher. Acest superb castel este cunoscut și sub numele de ”castelul femeilor”, din pricina personajelor istorice feminine care și-au lasat amprenta asupra lui, dintre care le amintim pe Caterina de Medici sau Diane de Poitiers. Cea de-a doua oprire o facem la Castelul Amboise, construit in stil renascentist și amplasat pe platoul inalt care domina centrul Vaii Loarei, pastrand neștirbita mareția secolelor trecute. Castelul Amboise comunica printr-un pasaj subteran cu elegantul conac Clos Luce, aflat la 500 de metri, locul unde celebrul inventator, arhitect și pictor Leonardo da Vinci și-a petrecut ultimii ani din viața și a ales sa fie inmormantat. Spre seara ne indreptam spre Paris pentru cazare la acelasi hotel.

Ziua 6. Paris – Gent – Bruges – Bruxelles

Dupa micul dejun ii spunem ”au revoir” frumosului Paris (și ii promitem ca ne vom revedea cat de curand) și ne indreptam spre Gent care a primit supranumele Perla Flandrei datorita influențelor flamande, canalelor sale romantice și strazilor medievale. Ajunsi in centrul vechi al orasului privirile ne sunt atrase de cladirea Primariei, Turnul cu Ceas Belfort, superbul Gravensteen (Castelul Contelui) și Catedrala St. Bavo in interiorul careia se afla Adoratia mielului mistic – capodopera lui Jan van Eyck.

Plecam spre Bruges, fosta capitala a Culturii Europene in 2002 si un loc special pentru iubitorii de arta și cultura.

Centrul istoric al orasului a fost inclus in patrimoniul UNESCO, fiind unul dintre cele mai bine conservate orașe medievale din Europa. S-au pastrat nu doar modelul stradal medieval ci și rețeaua de canale și arhitectura gotica specifica nordului Europei și a Tarilor de Jos. Descoperim aici Biserica Notre Dame cu faimoasa statuie realizata de Michelangelo –“Madonna cu Pruncul” care i-a fost donata de catre un negustor bogat in 1514, Piata Markt cu clopotnita, Piata Primariei.

Moment de ragaz (timp liber):

Pregatiti aparatele foto si surprindeti peisaje fabuloase de la bordul vasului de croaziera care strabate canalele orasului. Nu este de ocolit nici Muzeul Ciocolatei. Daca nu sunteti hotarati ce sortiment va place, incercati mostrele care va sunt oferite spre degustare in multe din ciocolateriile aflate peste tot in oras, aveti de unde alege: de la ciocolata alba, la cea cu lapte, sau neagra, la praline, cu fructe trase in ciocolata, pana la ciocolata cu busuioc, cu sare, cu piper sau curry. Delicios!

Ne indreptam spre Bruxelles, capitala Belgiei. Cazare la hotel in Bruxelles.

Ziua 7. Bruxelles – Koln – Koblenz

Descoperim farmecul inegalabil al capitalei belgiene inca de dimineața. Fațadele art-nouveau ce se invecineaza cu cladiri de beton din anii 1960 și palatele regale din secolul al XIX-lea contrasteaza interesant cu sticla care domina construcțiile noi. Ne plimbam prin Grand Place, una dintre cele mai frumoase piețe ale Europei, inconjurata de cladiri vechi de sute de ani si inclusa de UNESCO in lista patrimoniului mondial; mergem la cumparaturi in faimoasele galerii St. Houbert. Vedem Catedrala St. Michel, o perla arhitectonica gotica, Piața Spaniei și nu plecam fara sa ii facem o vizita simbolului orașului – Manneken Pis, o statuie amuzanta din bronz, care a devenit faimoasa in intreaga lume. Atomium este un alt simbol al orașului și este inclus in lista de obiective turistice din Bruxelles. Construcția ce are forma unui atom iși are locul intre arta sculpturii și cea a arhitecturii, dand impresia de edificiu futurist, bizar. Atomul de fier de 103 metri inalțime a fost construit pentru Expoziția Internaționala din 1958. Sferele sunt interconectate prin tuburile in care se afla scari și lifturi, iar inauntrul lor se afla un muzeu.

Parasim Belgia si ne indreptam spre Germania. Ajungem in Koln, cea mai veche dintre localitațile mari ale Germaniei. Orașul are surprize pentru toata lumea, de la pasionații de sport, la cei care apreciaza ciocolata. Admiram maretia impresionanta a Catedralei, cu ale sale creneluri sculptate minuțios, care face parte din patrimoniul universal. Superlativele sunt darnice cu acest lacas: este cea mai mare biserica din Germania, este considerata a fi și cea mai mare din Europa de Nord și una dintre cele mai mari din lume, dar si cea mai vizitata cladire din intreaga Germanie.

Moment de ragaz:

Koln se mandreste cu peste 30 de muzee de anvergura, printre care se numara un “delicios” Muzeu al Ciocolatei, dar si Muzeul Parfumurilor, fondat de Johann Maria Farina, cel care a inventat apa de colonie. Totusi, cel mai interesant este Muzeul Ludwig, aflat intr-o cladire modernista, chiar in spatele Domului. Galeria a fost numita dupa faimosul ciocolatier Peter Ludwig, care a donat institutiei 350 de opere de arta moderna.

Ne continuam drumul spre Koblenz. Cazare la o frumoasa pensiune din zona Koblenz.

Ziua 8. Valea Rinului – Frankfurt – Bucuresti

Traseul pana la Franfurt urmeaza minunata Vale a Rinului cu legendara Stanca Lorelei, situata pe malul estic al fluviului, avand o inalțime de 132 m. Lorelei este cantata in balade, ea fiind o zana, care ademenea cu cantecul ei pe navigatori. Pe langa glasul ademenitor și frumusețea ei, zana mai avea un par lung blond stralucitor pe care-l pieptana cu un pieptene de aur. Aceste lucruri vrajeau marinarii, care uitau pericolul de pe Rin. Lasam in urma frumoasele amintiri din acest circuit si ne imbarcam in microbuzul de transfer catre aeroportul din Frankfurt pentru zborul spre tara.

Final Circuit Franta Belgia Germania 8 zile avion

Hoteluri utilizate ȋn sezonul 2019:

  • Zona Strasbourg– Hotel Majestic Alsace 3*
  • Paris– Hotel Ibis Paris La Villette Cite Des Sciences 3*
  • Bruxelles– Hotel Ibis Bruxelles Airport 3*
  • Zona Konlenz– Hotel Weiland 3*

*Ȋn sezonul actual, se va opta pentru aceleasi hoteluri sau unele similare.

Pentru calatorie sunt necesare cartea de identitate sau pasaportul valabile 6 luni de la data intoarcerii in tara.

Optionale

  1. Croaziera pe Sena – 20 EUR/pers.
  2. Excursie Valea Loirei- 45 EUR/pers.

Grup minim 25 pers.

Circuit Franta Belgia Germania 8 zile avion

Conditii oferta

 
CONDITII DE PLATA (daca nu e specificat altfel in oferta primita pe e-mail si in contract):
- La inscriere se achita un avans minim de 30% din valoarea totala a pachetului, nerambursabil in caz de anulare
- Diferenta de 70% se achita cu cel putin 45 de zile inainte de data inceperii excursiei
 
CONDITII DE ANULARE (daca nu e specificat altfel in oferta primita pe e-mail si in contract):
- 30% penalizare pentru anularea cu mai mult de 45 de zile inainte de plecare
- 100% penalizare pentru anularea cu 45 – 0 zile inainte de plecare sau neprezentare la imbarcare
 
OBSERVATII:
- Persoanele care calatoresc singure si pentru care agentia nu gaseste partaj, nu achita suplimentul Single!
- Asigurarea storno (optionala) se poate incheia doar in aceeasi zi cu contractul de prestari servicii.
- Suplimentul de single pentru cazare nu include suplimentul de cazare pe ferryboat.
- Compania aeriană îşi rezervă dreptul de a modifica orarul de zbor. (*valabil pentru ofertele cu transport avion)
- Numerele de telefon ale ghizilor sau şoferilor se vor comunica cu 2- 3 zile înaintea plecării, urmând a a ţine legătura cu aceştia pentru a vă informa privind situaţia concretă din ziua plecării (ora exactă a sosirii în oraşul dumneavoastră).
- Prezentul program este parte integrantă a contractului de prestări servicii, odata achitat avansul turistul accepta conditiile de comercializare si penalizare din oferta.
- Autorităţile vamale îşi rezervă dreptul de a refuza intrarea pe teritoriul statului a oricărei persoane care nu prezintă suficientă încredere chiar dacă aceasta a obţinut acordul pentru obţinerea vizei turistice. Agenţia de turism nu poate fi făcută răspunzătoare pentru astfel de situaţii ce nu pot fi depistate anterior plecării. Turistul îşi asumă riscurile de a-i fi refuzată intrarea şi de aceea este obligatsă informeze agenţia asupra oricărui incident petrecut vreodată în afara graniţelor României, precum şi asupra oricărei tangenţe pe care o are cu statele în care are loc desfăşurarea programului.
- Copiii beneficiază de reducere pt. cazare în cameră cu doi adulţi.
- Minorii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii pentru a fi lăsaţi să iasă din ţară: să călătorească cu cel puţin un adult însoţitor; să aibă asupra lor acordul ambilor părinţi (sau al părintelui care nu-i însoţeşte) legalizat la notariat; adultul care-i însoţeşte, în cazul în care acesta nu este unul dintre părinţi, trebuie să aibă cazier judiciar pe care să-l prezinte lafrontieră).
- Programul acţiunii poate fi modificat de către conducătorul de grup, ca ordine de desfăşurare sau se pot înlocui unele obiective sau hoteluri în funcţie de anumite situaţii speciale.
- Unele obiectivele din tururile panoramice din program se vizitează doar pe exterior.
- Distribuţia camerelor la hotel se face de către recepţia acestuia; problemele legate de amplasarea sau aspectul camerei se rezolva de către turist direct la recepţie, asistat de însoţitorul de grup.
- Pentru anumite facilităţi din hotel sau din cameră, hotelierul poate solicita taxe suplimentare (minibar/frigider, seif etc.); în momentul sosirii la hotel solicitaţi recepţionerului să vă informeze cu exactitate asupra lor.
- Autorităţile locale pot solicita o taxă de genul taxei de staţiune. Aceasta se va achita de către turişti la recepţia hotelurilor.
- Clasificarea hotelurilor este in conformitate cu standardele existente in tara respectiva si poate sa nu coincida cu normele de clasificare din Romania.

- Unele hoteluri nu detin camere triple. In unele hoteluri se pot confirma la cerere camere duble cu pat suplimentar, in functie de disponibilitate. Patul suplimentar pote fi un pat pliant, un fotoliu pat, o canapea extensibila, etc.
- Va rugam sa va asigurati ca documentele de calatorie, cartea de identitate sau pasaportul, nu prezinta urme de deterioare a elementelor de siguranta si sunt valabile minim 3 luni de la data terminarii calatoriei pentru destinatii din Uniunea Europeana si minim 6 luni de la data terminarii calatoriei pentru celelalte destinatii din afara Uniunii Europene.
- Pentru anumite transferuri, in functie de transportator, pe traseu se pot efectua transbordari (de ex. transferurile din Iasi, Piatra Neamt s.a.). De asemenea, anumiti operatori de transport au curse pana la Otopeni, turistii urmand a fi transferati ulterior la autogara cu shuttle bus
- Unele programe se pot realiza si cu mijloace de transport de capacitate mai mica (ex. microbuz, midi-autocar) in functie de numarul de participanti.
- In cazul persoanelor casatorite recent, nu se accepta Cartea de Identitate anulata (perforata) de autoritati in vederea emiterii unei noi Carti de identitate si nici Certificatul de casatorie ca act doveditor al identitatii.
Prezentul program este parte integranta a contractului de prestari servicii turistice incheiat.

Rezervare online pentru Circuit Franta Belgia Germania 8 zile avion

Numele și prenume (obligatoriu)

Adresa de email (obligatoriu)

Telefon

Data de plecare

Modalitati de plata:

Mesaj (specificati aici dacă aveți cerințe, întrebări sau doriți mai multe detalii)

Ma abonez la newsletter

Aboneaza-te Gratuit si ai acces
la promotii si oferte speciale
Agentia de turism Bavaria Tour cu sediul in Bucuresti, zona Piata Romana, va ofera o varietate de pachete turistice precum circuite in Europa, oferte turistice in Africa, vacante in Asia si Orientul Mijlociu, Pelerinaj in Israel, sejururi exotice, vacante cu autocar sau avion, programe Senior Voyage. Aflati pe site-ul nostru impresii de calatorie si pareri despre agentia Bavaria Tour de la turistii nostri. Daca inca nu va numarati printre fericitii posesori de vacante de neuitat, va asteptam sa va inscrieti la newsletter ca sa primiti cele mai noi oferte. Echipa Bavaria Tour va ureaza cat mai multe vacante de neuitat!
Top 5 vacante vandute

SC Bavaria Concept Tour SRL | J40/3143/2018 | CUI RO 38970773 | Licenţa de turism nr. 377/04.07.2023 | Brevet Turism nr.10797/20.01.2006 - Badiu Camelia | Operator de date cu caracter personal nr. 31581
M.D.R.T. - 0800.86.82.82 |  A.N.P.C. - www.anpc.gov.ro | SOL 

Adresa: Bucuresti, Str Banu Antonache, 40-44, Et 1 | Telefon: 0744.300.309 | Email: [email protected]

Copyright © 2025 Bavaria Concept Tour. Toate drepturile rezervate

generali eu-platesc BT
iso iso iso iso iso iso singa